KURUMSAL

OEDAŞ AİLESİNDEN GÖRÜŞLER

Türkan Güngör
Türkan Güngör

Muhasebe

Yıllar sonra bana da OEDAŞ’ ta çalışma olanağı verildi, ne bulduğumu sorsalar, ilk sırada sorumluluk, özveri, sadakat ve elektrik dağıtım sektörünün insanlara önemli bir hizmet sunması ve yeni insanları tanıma fırsatı bulduğum bir işte çalıştım cevabı gelirdi. Çalışma arkadaşlarım bildiklerini aktarma konusunda her zaman istekli ve özverili oldular, birlikte çalışmaktan son derece mutluyum. Yöneticilerim fikirlerimi açıklamam konusunda imkan sağlamanın da ötesinde beni teşvik ettiler. OEDAŞ ailesinin bir parçası olarak iş yaşamıma devam etmekten gurur duyuyorum.


Gözde Nur Tatar
Gözde Nur Tatar

İnsan Kaynakları ve İdari İşler

Yaklaşık 2.5 yıldır bu şirkette çalışıyorum, Çalışmamın henüz 7. Ayında hamile olduğumu öğrendim. Kendimi hazır hissettiğimde nasıl karşılanırım diye düşünürken yöneticilerimden çok olumlu ve güzel tepkiler almak beni mutlu etti. ‘’Hayatındaki en mutlu haberi neden sessizce söylüyorsun, kendine güvenerek yüksek sesle söyle’’ dendiğinde tamam dedim çok doğru bir yerdeyim. Hamilelik, akabinde doğum ve doğum sonrası ücretsiz izin desteğiyle şirket ve yöneticilerim her zaman bir aile olduğumuzu hissettirdi.

Doğum sonrası tekrar işe döndüğümde ise hiçbir şey değişmeden aynı görev ve sorumlulukla aynı ekiple tekrar işimin başındayım. Mutluyum çünkü çalıştığım zaman herkesle eşit şartlarda fırsata sahip olduğumu biliyorum, mutluyum çünkü kadına değer veren şirketin bir parçasıyım.


Kamil Uğur Mumcu
Kamil Uğur Mumcu

Kütahya İl Müdürlüğü

Henüz genç bir mühendisken OEDAŞ’la olan hikayem başladı. Şirkette geçirdiğim on altı yılın sonunda şunu rahatlıkla söyleyebilirim: “iyi ki OEDAŞ’tayım.” Neden mi? Size tek kelimeyle “DEĞİŞİM” diyebilirim. Bazılarına bu kelime ürkütücü gelebilir ama inanın OEDAŞ, değişimden korkmayan ve buna uyum sağlayan kişilere harika fırsatlar sunuyor. Değiştikçe ve karşınıza çıkan zorlukları aştıkça, daha da güçlenir ve daha büyük zorlukların üstesinden gelebilirsiniz. Yöneticilerim şirketimizde, cinsiyet ayrımı yapmadan, fırsat eşitliği tanıyarak, her çalışanın tüm süreçlere katılımını talep ediyor ve bunu çeşitli imkanlar sağlayarak yürütüyor. Şirketimiz, genç, dinamik, ufku geniş ve ülkesi için hayalleri olan çalışanlara sahip. OEDAŞ’ta bunu yaşıyorum ve özgüvenim artıyor. İşte ben, bunu seviyorum.


Gamze Çelik
Gamze Çelik

Kurumsal İletişim

Beş yıldır OEDAŞ ailesi içerisinde yer almaktayım. Çalıştığım süre boyunca etkin ve açık iletişimi tercih etmenin çalışanlarına eşit fırsatlar sunmanın şirketimizin genlerine işlediğini fark ettim. Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinden biri olan “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” projesinin ilk lansmanı yapıldığında iyi ki bu ailenin bir parçasıyım dedim. Hem iç hem de dış iletişimde; söylemlerinde ve görsel dünyasında eşitlikçi yaklaşması ile sadece kurum içi değil paydaşlar nezdinde de farkındalık yarattığını düşünüyorum.


Uğur Cebeci
Uğur Cebeci

İdari İşler

OEDAŞ ailesinin bir ferdi olmaktan gurur duyuyorum çünkü burada unvanına ya da cinsiyetine bakılmaksızın her görüşe değer veriliyor. Çağdışı ifadeler olan; "Erkek gibi…", "Kadın gibi…" anlayışlarının yerini "İnsan gibi…" fikri alıyor ve bu sayede artık asıl önemli olan işimize hep birlikte ayrım gözetmeksizin odaklanmamızı sağlıyor. Bu ayrım ortadan kalkınca görüyoruz ki fikirler 2 kat artıyor, çözüm iki kat artıyor ve böylece daha az efor harcayarak daha verimli çalışıyoruz, bu tabuları yıkmak işimizin kalitesini artırdığı gibi birey olarak her birimizin kendimize ayırdığımız zamanı da daha kaliteli kılıyor.


Türkan Dinçer
Türkan Dinçer

Sistem İşletme

Üniversite tercihlerinde Elektrik Mühendisliğini yazarken tedirgindim. Çünkü bir kadın olarak enerji alanında faaliyet gösteren bir meslekte zorluklar yaşayabilirim diye düşünüyordum. Üniversiteyi bitirdikten sonra OEDAŞ’a başvuru yaparak burada çalışmaya başladım. Ayrıca ilk işim olması nedeniyle de korkularım vardı. Fakat kısa bir süre içerisinde buraya uyum sağladım. Bu işin erkek işi olmadığını kadın ve erkeklerin bir arada iş birliği içerisinde aynı işi yapabildiklerine ve kadınların da her alanda başarılı olabileceğine inandım. OEDAŞ ailesinin bir parçası olarak iş yaşamıma devam etmekten ve sorumluluk alma fırsatı bulmaktan mutluluk, insanlara hizmet vermekten gurur duyuyorum.


Türkan Dinçer
Ali Göde

Hukuk

OEDAŞ’ta 4 yıldır çalışmaktayım. Hayatın bizlere sunduğu en büyük ödül, bize huzur verecek bir işte çalışma fırsatıdır. Tüm çalışanlarına adil ve özgürlükçü ortamı sağladığı ve bana bu şansı sunduğu için OEDAŞ ailesine teşekkür ederim.


Sultan Ortataş
Sultan Ortataş

CBS-Proje ve Kamulaştırma

Dünya nüfusunun yarısını kadınlar oluşturmasına rağmen iş dünyasında bu oran oldukça düşük. Bunun en önemli nedeninin toplumsal algı olduğunu düşünüyorum. Günümüzde artık bu durum değişmeye başladı. Bu konuda şirketlerin yaklaşımı oldukça önemli. OEDAŞ’ta iki yıldır çalışmaktayım ve çalışanlarına eşit mesafede duran bir şirkette çalışmak motivasyonumu olumlu yönde etkiliyor.


Şeyma Tuğrul
Şeyma Tuğrul

İnsan Kaynakları ve İdari İşler

Üniversite hayatım boyunca başkalarının kariyerlerine rehberlik etmek ve insanların hayatına dokunan bir işte çalışma hayali içimde hep vardı. Yaklaşık 3 yıl önce Şirketimizin İnsan Kaynakları bölümünde işe başlamamla bu fırsatı yakalamış oldum. Başladığım günden itibaren işe alım süreçlerinde şirketimizin cinsiyet farkı gözetmeden eşit bir şekilde yaklaştığına şahit oldum. Enerji sektöründe bir kadın olarak var olmak ve eşitliğe önem veren şirkette takımın bir parçası olmaktan mutluluk duyuyorum.


Özgür Oylukan
Özgür Oylukan

İnsan Kaynakları

Hayatımız boyunca bazı düşünce kalıpları arasında sıkışıp kalabiliyoruz bunlardan biri de bazı işler için erkek ya da kadın işi yakıştırmalarımızın olması, OEDAŞ'ta enerjimiz eşit projesiyle birlikte zihinlerimizdeki bu kalıpları kırdık çünkü bu proje bizi bu konuda eğitti, düşünmeye sevk etti… "kadın işi", "erkek işi" stereotiplerini bir kenara bırakıp iş kavramına odaklandığımızda bu kavramların içlerinin dolu olmadığını gördük ve böylece "her iş o işin eğitimini almış olan herkes için eşit derecede uygundur." Anlayışı kurumsal kültürümüzün bir parçası haline geldi.


Şeyma Tuğrul
Seçil Özbakır

Dağıtım Hizmetleri

2011 yılının temmuz ayında üniversiteden mezun olmamla birlikte yeni bir hayata başlayacağım, yeni bir ortama gireceğim için çok heyecanlı ve umut doluydum biraz da korkuyordum. Mezun olduktan sonra her üniversite mezunu gibi bende iş başvuruları yapmaya başlamıştım ve bir gün OEDAŞ’ın mühendis alacağını tesadüfen öğrenmem OEDAŞ serüvenim başlayacağının habercisi oldu. Yaklaşık 9 yıldır bu şirkette çalışıyorum, mutluyum çünkü çalıştığım zaman herkesle eşit şartlarda fırsata sahip olduğumu biliyorum, mutluyum çünkü insanlara hizmet vermenin gururunu tüm ekip arkadaşlarımla paylaşıyorum.


Beyzanur Kayili
Beyzanur Kayili

CBS-Proje ve Kamulaştırma

OEDAŞ’ın toplumun genel algısını yıkan, özellikle mühendislikte kadın-erkek eşitliğini destekleyen çalışmalar yapması, mesleğimde daha sağlam adımlarla ilerleyebilmem için beni motive ediyor. OEDAŞ’ta mühendis olmaktan mutluluk duyuyorum.


Emrah Üstündağ
Emrah Üstündağ

Sistem İşletme

Eğitim hayatından sonra iş hayatının çok farklı olacağı düşüncesi ile başladığım OEDAŞ’ta yaşadığım korkular azaldı, buranın okulun devamı gibi olduğunu hissettim. Sanki bir eğitim kurumunda çalışmaya başladım. Enerji sektöründe kazanabileceğim hemen hemen her konuda bilgi ve tecrübe edindim. Görev ve sorumluluğum itibari ile bilgi haricinde yöneticilik özelliklerimi de geliştirmeme yardımcı oldu.


Gülgün Akar
Gülgün Akar

CBS-Proje ve Kamulaştırma

Kariyerime başlangıç fırsatı veren ve biz mühendisleri her zaman destekleyen bir şirket olduğu için OEDAŞ’ın bir üyesi olmaktan mutluluk duyuyorum. Kadın ve erkeğin enerji sektöründe de eşit olabileceğini göstermenin öncülüğünü yapmaya devam edeceğimize inancımız tam.


Ezgi Şahin
Ezgi Şahin

Sistem İşletme

OEDAŞ, çalıştığım sürece öğrenmeye devam edebileceğim, ek sorumluluklar alabileceğim ve değer katabileceğim bir şirket. Çalışanlarına eşit mesafede duran ve eşit fırsatlar yaratan bir şirkette çalıştığımı biliyorum. Kadının iş dünyasındaki öneminin farkında ve bu konuda fırsat eşitliği yaratan bu şirkette çalışmanın mutluluğunu yaşıyorum.


İlknur Erengezgin
İlknur Erengezgin

CBS-Proje ve Kamulaştırma

Osmangazi Elektrik Dağıtım AŞ’de 5 yıldır çalışmaktayım. Şirketimizin eğitim olanaklarına izin vermesi çalışanların kendilerini geliştirmelerine fırsat vermesi mesleğimizde ilerleme olanağımızı artırmaktadır. Çalışanlar arasında eşitliği savunan ve kadınların iş hayatında var olması gerektiği düşünen bir şirkette mühendis olarak kariyer hedeflerime bir adım daha yaklaşıyorum.